Najpewniej każdy z nas posiada w domu co najmniej jeden koc. To produkty o uniwersalnym zastosowaniu, przeznaczone do codziennego użytku. Wiele osób, szczególnie latem, korzysta z koca zamiast kołdry. Podobnie jak pościel, koce powinny być regularnie prane. Metoda prania koców oraz niezbędne w tym celu detergenty uzależnione są od surowca, który został wykorzystany do ich produkcji. Częstotliwość prania koców warunkuje ich używanie.
Dlaczego warto regularnie prać koce?
W naszych domach, szczególnie w naszych łóżkach, mieszkają roztocza i inne patogeny. Żywią się przede wszystkim obumarłymi komórkami skóry. Im większej ilości komórek skóry się pozbywamy, tym lepiej rozmnażają się roztocza. Dla większości z nas roztocza nie są niebezpieczne, ale mogą stanowić problem dla osób cierpiących na astmę lub alergików. Częste pranie koców pozwoli uniknąć gromadzenia się komórek skóry i roztoczy, a tym samym – nie spowoduje u użytkownika niechcianych dolegliwości. Oprócz komórek skóry na koce przenoszą się także rozmaite zapachy, perfumy i dezodoranty.
Co ile prać koc?
Jeśli koc jest rzadko użytkowany lub stanowi głównie dekorację wnętrza, nie będzie wymagał częstego prania. Wówczas warto go odświeżyć raz na jakiś czas. Jeśli jest używany każdej nocy, w zastępstwie kołdry, prawdopodobnie będzie wymagał tak częstego prania, jak w przypadku pościeli. Częstotliwość prania koców przedstawia się następująco:
- rzadkie użytkowanie lub wykorzystywanie koca w formie dekoracji – raz na sezon,
- sporadyczne używanie koca do okrycia się – co 2-3 miesiące,
- regularne stosowanie koca – raz lub dwa razy w tygodniu.
W jaki sposób należy prać koce?
Przed praniem zawsze należy sprawdzić etykietę koca i zapoznać się z zaleceniami producenta. Jeśli pled jest wykonany z wełny, będzie wymagał specjalnej pielęgnacji. Koce z włókien naturalnych należy prać delikatnie, najlepiej ręcznie. Warto w tym celu użyć również dedykowanych detergentów. Koce powinno się suszyć naturalnie lub w średniej temperaturze w suszarce automatycznej.