Grubość każdego materiału i każdej tkaniny to pojęcie niejednoznaczne i uzależnione od ich zróżnicowanych cech. Gramatura koca powiązana jest ściśle z jego grubością oraz ciężarem włókna, z którego został wyprodukowany. Każdy koc, dostępny w sprzedaży, powinien posiadać informację o gramaturze materiału i wadze produktu, ponieważ dzięki temu klient ma świadomość, jaka jest jego grubość i ile ciepła oddaje.
Gramatura koca – czym jest
Gramaturą materiału określa się ciężar 1m² danej tkaniny, który został wyrażony w gramach. Innymi słowy, gramatura koca to waga kawałka materiału, o wymiarach 1m x 1m, z którego został wykonany. Najprościej rzecz ujmując, gramatura koca podaje informację o jego grubości. I tak, koc o gramaturze 200g/m2 zalicza się do cienkich koców, raczej stosowanych latem, a przykładowo gramatura koca 340g/m2 dotyczy zazwyczaj solidnych koców wełnianych. W przypadku koców produkowanych z wełny niezwykle istotny jest jej rodzaj, ponieważ to on decyduje o grubości produktu.
Gramatura a jakość koca
Wbrew pozorom wyższa gramatura koca wcale nie świadczy o jego wysokiej jakości. O tym, czy koc będzie służył nam przez lata, decyduje przede wszystkim gatunek tkaniny, sposób jej barwienia czy wykończenia. Gramatura koca jest dosyć istotna jeśli planujemy zakup koca bawełnianego. W tym przypadku warunkuje ona ilość ciepła, które koc oddaje oraz jego trwałość. Podobnie rzecz ma się z kocami polarowymi. Cieńsze modele, wykonane z polaru, bardzo często szybko się mechacą i łatwo ulegają zniszczeniom. Dobrej jakości koc polarowy, wyprodukowany z tkaniny o wysokiej gramaturze, gwarantuje ciepło oraz komfort długiego użytkowania.
Waga koca
Waga koca to nic innego jak ciężar gotowego, wykończonego już produktu. Wpływa na nią oczywiście rozmiar koca i rodzaj tkaniny, z której został wykonany. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że im gęściej utkany koc, tym jego ciężar też będzie większy. Waga koca jest szczególnie istotna w przypadku koców piknikowych, ponieważ im cięższy model, tym trudniej go przenosić w różne miejsca i zabierać ze sobą w podróż. Do najlżejszych koców można zaliczyć produkty, do wykonania których wykorzystywany jest polar i mikrofibra. Waga koca jest szczególnie istotna przy zakupie koców terapeutycznych, tzw. obciążeniowych.
Koce obciążeniowe dla dzieci powinny wagowo stanowić ok. 5% ciężaru masy ich ciała. Warto tutaj również podkreślić, że cięższe koce są polecane dla osób, które mają problemy z zaśnięciem. Dodatkowa waga okrycia sprawia, że podczas snu poruszamy się mniej i śpimy spokojniej, lepszym i głębokim snem.