Koce i wiedza

Koce wełniane – Czy zawszę muszą być gryzące?

Czy wełniany koc zawsze musi "gryźć"? Przyjrzyjmy się więc temu bliżej i sprawdźmy, jak wybrać koc, który będzie przyjemny w dotyku.

Koc wełniany zapewnia nam ciepło i wygodę w chłodne dni, a zarazem stanowi ciekawy element aranżacji wnętrza. Wielu osobom wełna kojarzy się jednak z nieprzyjemnym uczuciem tzw. gryzienia, które wywołuje dyskomfort, a często świąd skóry, która ma bezpośredni z nią kontakt. Czy wełniany koc zawsze musi „gryźć”? Okazuje się, że nie, gdyż wszystko zależy od rodzaju wełny, z jakiej został on wykonany. Przyjrzyjmy się więc temu bliżej i sprawdźmy, jak wybrać koc, który będzie przyjemny w dotyku.

Koce wełniane i ich rodzaje

Na początek warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej wełny, a właściwie jej włókien. To właśnie bowiem od nich w największym stopniu zależy miękkość i delikatność koców wełnianych. Choć słowo “wełna” jest określeniem z definicji dedykowanym sierści owiec, to jej mianem określa się również tę pochodzącą od innych zwierząt. W ten sposób możemy wyróżnić różne rodzaje wełny w zależności od pochodzenia.

Dlaczego wełna gryzie?

Dyskomfort odczuwany po kontakcie naszej skóry z pewnymi wyrobami zależy nie tylko od naszej wrażliwości, ale również, a może przede wszystkim, od grubości i twardości wełnianego włosa. Im jest on grubszy i twardszy, tym bardziej “gryzie”. Warto również pamiętać, iż wełna pozyskiwana z młodych zwierząt, najlepiej z pierwszego strzyżenia, jest najdelikatniejsza. Im zwierzę starsze, tym włókna włosa stają się twardsze.

Gryzące koce, z którymi z pewnością wielu z nas miało w swoim życiu kontakt, wyprodukowane są z wełny o grubych, twardych i szorstkich włóknach. Jeśli więc poszukujemy delikatnego i przyjemnego w dotyku koca, warto postawić na ten wykonany z wełny Merino czy z Kaszmiru. Odpowiednim wyborem będą również wyroby z miękkiej wełny Alpaki oraz Angory.

Koce z wełny owczej

Na rynku możemy także znaleźć produkty z wełny Szewlot pochodzącej od owiec żyjących na pograniczu Szkocji i Anglii.

Jeśli chodzi o koce z wełny owczej, to najbardziej cenione są te pochodzące od owiec merynosowych, którym zawdzięczają swą nazwę Merino. Zwierzęta te żyją w trudnych warunkach wysokogórskich, gdzie poddawane są działaniu ekstremalnych czynników atmosferycznych. Dzięki temu uzyskiwana z nich wełna doskonale reguluje ciepło oraz pozwala odprowadzać wilgoć, zapewniając tym samym utrzymanie stałej temperatury. Godnym podkreślenia jest również fakt, iż włókno wełny merynosów jest bardzo cienkie i delikatne, a przy tym elastyczne, co sprawia, że wykonane z niej produkty są przyjemne w dotyku i trwałe. Koce wełniane wykonane z wełny Merino spełnią więc oczekiwania tych, którym zależy na ciepłym i jednocześnie przyjaznym skórze okryciu.

Dużą popularnością cieszy się również wełna Szetland, która pochodzi z owiec żyjących na Wyspach Szetlandzkich. Jest ona gęsta, krótka i zwarta. Nie jest tak delikatna jak wełna merynoska, natomiast występuje ona w wielu kolorach, dzięki czemu nie trzeba jej dodatkowo farbować aby uzyskać ciekawy efekt wizualny.

Na rynku możemy także znaleźć produkty z wełny Szewlot pochodzącej od owiec żyjących na pograniczu Szkocji i Anglii. Włókna te są dość mocne, natomiast cechują się dużą szorstkością, co sprawia, że koce z nich zrobione są nieprzyjemne w dotyku i mogą powodować tzw. gryzienie w kontakcie ze skórą.

Koce z wełny koziej – kaszmirowe i moherowe

Kolejnym rodzajem wełny jest ta pochodząca od kóz. W szczególności należy zwrócić uwagę na jej najbardziej szlachetną odmianę, a mianowicie na Kaszmir. Wełna kóz kaszmirskich charakteryzuje się aksamitną strukturą, lekkością oraz doskonałymi właściwościami cieplnymi. Kaszmirowy koc ogrzeje nawet kilkukrotnie lepiej niż ten wykonany z wełny owczej! Warto również podkreślić, że wełna kaszmirowa świetnie izoluje od wilgoci, a jednocześnie zapewnia przewiewność. Ponadto, dzięki sprężystości włókien, doskonale dopasowuje się do kształtu i nie gniecie się. Kaszmir wyróżnia się także doskonałą odpornością na brud – jej bardzo łatwy w pielęgnacji i nie chłonie zapachów.

Niezwykle cenna jest także wełna moherowa, która pochodzi od kóz angorskich. Jej włókna nie ulegają filcowaniu, są miękkie i mają jedwabisty połysk. Moher jest więc delikatny dla skóry i nie powoduje gryzienia.

Koce z wełny wielbłąda

Koce z wełny wielbłąda cechują się niezwykłą trwałością i wytrzymałością. (Fot.: Wolfgang Hasselmann on Unsplash)

Ten rodzaj koca cechuje się niezwykłą trwałością i wytrzymałością. Grube wielbłądzie włókno gwarantuje doskonałą ochronę przed zimnem i jednocześnie zatrzymuje wodę na powierzchni, zapobiegając jej przenikaniu do wewnątrz. Co ważne, wełna wielbłądzia zapewnia także bardzo dobrą przepuszczalność powietrza, natomiast dzięki zawartości lanoliny korzystnie oddziałuje na naszą skórę. Jest ona również odporna na brud oraz różnego rodzaju alergeny.

Koce z alpaki

Warunkiem, żeby koc z Alpaki spełniał wszystkie swoje znakomite cechy musi być zastosowanie 100% ich wełny bez domieszek akrylu, nylonu, czy innych sztucznych włókien – oznaczenie na metce: 100% Alpaca, a najlepiej: 100% Baby Alpaca. (Fot.: Paul Summers on Unsplash)

Alpaki to lamy charakteryzujące się bardzo długą i połyskującą sierścią. Koce zrobione z wełny pozyskiwanej z tych zwierząt są niezwykle delikatne, doskonale przepuszczają powietrze i zarazem świetnie grzeją w zimie, a także zapewniają przyjemny chłód w czasie upału, co możliwe jest dzięki obecności malutkich kieszonek powietrznych na powierzchni włosa. Najlepsze koce są zrobione z wełny młodych Alpak, najlepiej z pierwszego strzyżenia (Baby Alpaca). Wtedy koc jest najdelikatniejszy. Warunkiem, żeby koc z alpaki spełniał powyższe cechy musi być zastosowanie 100% wełny (oznaczenie na metce: 100% Alpaca Wool, a najlepiej: 100% Baby Alpaca Wool) bez domieszek akrylu, nylonu, czy innych sztucznych włókien.

Koc z wełny króliczej

Warto wiedzieć, że okrywanie się kocem z Angory może pomóc przy bólach stawów oraz dolegliwościach reumatycznych. (Fot.: Gavin Allanwood on Unsplash)

Ostatnim rodzajem wełny, na który warto zwrócić uwagę, jest Angora. To wełna pochodząca z królików, która jest niezwykle luksusowa. Charakteryzuje się ona miękkością, delikatnością oraz doskonałymi właściwościami termicznymi. Warto wiedzieć, że okrywanie się kocem z Angory może pomóc przy bólach stawów oraz dolegliwościach reumatycznych.

Napisz komentarz

Recipe Rating




Exit mobile version