Koce i wiedza

Koc wełniany – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jak wybrać koc wełniany, który będzie zarazem trwały, jak i zachowa swój piękny wygląd na lata?

Koc wełniany zapewnia nam ciepło oraz poczucie bezpieczeństwa. Lubimy okrywać się nim nie tylko w chłodne dni, ale również w trudnych życiowych sytuacjach – wówczas otulenie się kocem działa na nas uspokajająco i wyciszająco. Wełniany koc to także świetny element aranżacji wnętrza, a jeśli wybierzemy ten wykonany z wysokiej jakości materiału, będzie on nam służył przez wiele lat, towarzysząc nam w ważnych dla nas momentach w życiu. Jak wybrać koc, który będzie zarazem trwały, jak i zachowa swój piękny wygląd na lata?

Odpowiedni rodzaj wełny

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać koc wełniany, który spełni nasze oczekiwania, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj włókien, z których został on wykonany. To właśnie one w dużej mierze determinują jego walory użytkowe. Poszczególne rodzaje wełny różnią się bowiem między sobą grubością i twardością włókna, jego sprężystością, a także właściwościami cieplnymi.

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz koc wełniany był przede wszystkim bardzo ciepły, chroniąc przed ekstremalnie niskimi temperaturami i zarazem odporny na gromadzenie się wilgoci, odpowiednim wyborem będzie na pewno ten wykonany z 100% wełny owczej, koziej, wielbłądziej czy z lam.

Osoby, które szukają ciepłego, ale jednocześnie delikatnego dla skóry i przyjemnego w dotyku koca, powinny rozważyć wybór takiego, który został wyprodukowany na przykład z owczej wełny Merino lub z Kaszmiru, pochodzącego od kóz kaszmirskich.

Najlepszą jakość koców i pledów gwarantują znane marki. Wśród kilku jest Red Lychee, jedna z najbardziej renomowanych marek wśród koców pledów. Na zdjęciu koc wełniany Red Lychee z kolekcji Macys.

Miękkością i delikatnością cechują się również koce wełniane z domieszką akrylu oraz poliamidu, które dzięki tym syntetycznym dodatkom uzyskują również doskonałe właściwości cieplne.

Natomiast jeśli poszukujemy koca, który będzie charakteryzował się pięknym, luksusowym wyglądem oraz będzie przyjemny w dotyku, a zarazem ciepły, warto rozważyć zakup tego wykonanego z Alpaki (najlepiej Baby Alpaki), wspomnianego wcześniej Kaszmiru oraz wełny Merino, a także z Angory, czyli wełny króliczej.

W przypadku, gdy chcemy kupić koc wełniany odpowiedni dla osoby uczulonej na kurz i roztocza, polecamy wówczas wybrać ten z wełny Merino, która dzięki temu, że jej włókna pokryte są lanoliną. Jest ona odporna na brud oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia mogące być przyczyną alergii.

Wielkość i gramatura koca wełnianego

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego koca wełnianego, jest jego wielkość. Jeśli chcemy używać koca jako narzuty na kanapę czy łóżko, warto zdecydować się na jego duży format, na przykład o wielkości 220X200cm bądź 170x200cm. Natomiast w przypadku, gdy koc ma nam służyć do okrycia w chłodne dni, wystarczy wybrać wymiar 140x200cm lub 130x200cm. Dla dzieci z kolei odpowiedni będzie kocyk o rozmiarach 80x100cm, 100x120cm, czy 125x150cm.

Gwarancją jakości będzie wybór koca z oferty renomowanego i cenionego na rynku dostawcy, jakim jest firma Koceo.

Na podstawie gramatury koca ocenimy, czy będzie on odpowiednio ciepły. Gramatura koca określa, jaka jest masa (w gramach) jednego metra tkaniny. Im wartość ta będzie wyższa, tym koc będzie cieplejszy i grubszy oraz bardziej zwarty. Jeśli zatem szukamy lekkiego koca, który sprawdzi się wiosną czy w chłodniejsze, letnie wieczory, możemy wybrać ten o gramaturze 240g/m2 – 300g/m2. Typowo zimowy, ciepły koc będzie miał gramaturę 340g/m2, a nawet 450g/m2.

Koc wełniany – Sposób barwienia

Warto także zwrócić uwagę na sposób barwienia koca. Może on być bowiem barwiony za pomocą naturalnych barwników lub chemicznie. Pamiętajmy jednak o tym, że naturalne barwienie jest całkowicie bezpieczne dla naszej skóry, nie powoduje alergii, podczas gdy chemiczne barwniki mogą nie tylko uczulać i podrażniać, ale również stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, jeśli będą zawierały rtęć.

Naturalnie barwione koce znajdziemy u sprawdzonych, cieszących się renomą dostawców. Najbardziej znanym jest sklep Koceo.pl. Kupując tam produkty mamy pewność, że barwniki używane w procesie produkcyjnym są przyjazne naszej skórze.

Jeśli z różnych względów nie chcemy kupować produktu barwionego, lecz jednocześnie poszukujemy koca o oryginalnej barwie, warto zainteresować się ofertą koców wykonanych z wełny Alpaki występującej w kolorze białym, szarym bądź złotawym lub z owczej wełny Szetland o szerokiej gamie kolorystycznej.

Zakup koca wełnianego – tylko od sprawdzonego producenta

Aby koc wełniany służył nam latami, warto przy jego wyborze kierować się jakością tkaniny, z której został on wyprodukowany. Oprócz wyżej wymienionych elementów takich jak rodzaj wełny, rozmiar, gramatura czy sposób barwienia, istotne jest, aby zwracać uwagę na precyzję jego wykonania oraz wykończenia.

Gwarancją jakości będzie wybór koca z oferty renomowanego i cenionego na rynku dostawcy, jakim jest firma Koceo. Na zdjęciu kolekcja koców Koceo Braga i Girona.

Gwarancją jakości będzie zatem wybór koca z oferty renomowanego i cenionego na rynku dostawcy, jakim jest wymieniony wcześniej Koceo. Firma ta oferuje szeroką gamę koców, pledów i narzut, które wyróżniają się nietuzinkowym, eleganckim designem oraz bardzo dobrą wytrzymałością, co sprawia, że produkty te mogą z powodzeniem stanowić ponadczasowy dodatek do aranżacji każdego wnętrza.

W sklepie internetowym Koceo.pl można także znaleźć elegancko zapakowane koce na prezent, które będą świetnym pomysłem na podarunek dla bliskiej osoby.

Wybór koca wełnianego nie powinien być przypadkowy. Warto wziąć pod uwagę wyżej opisane elementy i zestawić je z własnymi oczekiwaniami oraz potrzebami, dzięki czemu będziemy w pełni zadowoleni z dokonanego zakupu, a wybrany przez nas koc będzie służył nam latami dając przyjemne uczucie ciepła i komfortu.

Napisz komentarz

Recipe Rating




Exit mobile version