Koc wełniany, zanim ozdobi wnętrze pomieszczenia, musi przejść bardzo długą drogę. Wełną określa się włókno naturalne, które pochodzi z sierści owiec, jagniąt, ale również lam, wielbłądów, kóz czy królików. Włókno wełny zawiera tłuszcz zwierzęcy – lanolinę i charakteryzuje się łuskowatością, co czyni go idealnym materiałem do wyrobów włókienniczych.
Historia wełny
Podobnie, jak w przypadku każdego wynalazku, matką wełny była potrzeba. Dawniej ludzie, którzy szukali sposobów na ogrzanie swojego ciała, wpadli na pomysł, aby nosić zwierzęce skóry. To doprowadziło ich do stworzenia pierwszych, prostych narzędzi do pozyskiwania wełny oraz do hodowania w coraz większej ilości zwierząt, z których otrzymywali wełnę. Na popularności zyskała przede wszystkim wełna owcza, którą uznawano za najbardziej praktyczną. Wkrótce zdano sobie sprawę z tego, jakie zalety niesie ze sobą produkcja i przetwarzanie wełny. I takim oto sposobem domowe rzemiosło przerodziło się w produkcję na skalę światową. Pierwsze skrawki sukna wełnianego zostały odnalezione na terenie Azji Mniejszej i pochodzą z VII w. p.n.e. Najstarsze wzmianki o włóknie wełnianym obecne są w Kodeksie Hammurabiego (1730 r. p.n.e.).
Rodzaje wełny
Za najlepszy gatunek wełny uważana jest wełna z alpaki, a jej najdelikatniejszy typ to baby alpaka, którą pozyskuje się z młodych alpak w wieku do ósmego miesiąca życia. Wełnę klasyfikuje się również ze względu na sposób jej otrzymywania:
– wełna żywa – uzyskiwania dzięki okresowemu strzyżeniu żywych zwierząt,
– wełna garbarska – powstaje poprzez obróbkę skór zwierząt w garbarniach,
– wełna skórna – pozyskiwana ze zwierząt ubojnych,
– wełna futrzarska – wytwarzana z odpadów podczas szycia futer,
– wełna wtórna – uzyskiwana ze ścinków lub starych wyrobów wełnianych.
Ze względu na rodzaj włókien wyróżnia się wełnę zgrzebną, czesankową oraz dywanową.
Jak działa przemysł wełniany?
W dzisiejszych czasach przemysł wełniany to produkcja o zasięgu globalnym. Przodują w niej Argentyna, USA, Nowa Zelandia i Australia, a wełna australijska stanowi 1/4 produkcji światowej. Obecnie światowy przemysł wełniany przynosi zyski szacowane na 7,5 miliarda dolarów. Do produkcji wełny stosuje się różne rodzaje runa. Wełna jagnięca pobierana jest od jagniąt do ósmego miesiąca życia. Wełna szarpana jest pozyskiwana ze zwierząt ubitych na mięso. Wełna dziewicza to taka, która nigdy nie została poddana żadnym obróbkom.
Jak powstaje wełna?
Wełnę można pozyskiwać na kilka sposobów, ale bez względu na to, jaką metodą jest otrzymywana, najpierw podlega czyszczeniu (inaczej praniu wełny surowej) z lanoliny, piasku i kurzu. Podczas trwania tego procesu wełna trafia do specjalnej maszyny, oczyszczającej ją z zabrudzeń, a następnie włókno jest suszone.
Kolejnym etapem jest przygotowanie wełny do przędzenia, w trakcie którego na wełnę nakłada się smar syntetyczny. Najczęściej przed przygotowaniem do przędzenia wełna podlega już barwieniu. Następnym krokiem jest przędzenie, które różnicuje się ze względu na rodzaj wełny. Przed samym procesem przędzenia wełna formowana jest w tzw. taśmy równoległe o szerokości kilku centymetrów i długości kilkuset metrów.
Przędzenie opiera się na rozciąganiu włókien i nadaniu im właściwego skrętu, a finalnie – nawinięciu ich na przędzę. Po ukończonym procesie przędzenia wełny następuje jej tkanie na krośnie. Tkanina formowana jest dzięki przeplataniu przędzy pod odpowiednim kątem. Końcowym etapem jest dokładne sprawdzenie tkaniny i usunięcie z niej smaru, tak, aby mogła przejść kontrolowane pranie.
Jak powstaje koc?
Koce wełniane nadal cieszą się ogromną popularnością i powstają w różnych miejscach na całym świecie. Do ich produkcji wykorzystywane są nowoczesne, a zarazem sprawdzone metody produkcji. Koce, które są wyplatane przez mistrzów tkactwa, posiadają gwarancję jakości, ponieważ do ich produkcji stosowane jest wysokojakościowe włókno.
Produkcja koców to nic innego jak odpowiednie skrojenie wełnianego materiału i wykonanie z niego produktu końcowego. Koc może zostać wykończony poprzez obszycie brzegów lub dodanie w to miejsce ozdobnych frędzli.