Koce i wiedza

Koc, pled, narzuta – Czym się od siebie różnią

Choć różni je niewiele i niektórzy używają tych pojęć zamiennie, to jednak nie to samo. Przeczytaj i poznaj różnice.

Koc, pled i narzuta – choć różni je niewiele i niektórzy używają tych pojęć zamiennie, to jednak nie to samo. Wszystkie dodają wnętrzu wyjątkowego charakteru, a ponadto chronią przed chłodem. Kocem lub pledem można się przykryć, ale niejednokrotnie służą również jako narzuta.

Pled i jego funkcje

Ciepły pled służy do okrywania się podczas chłodniejszych dni. Jest zazwyczaj grubszy, a tym samym cieplejszy, niż koc. Wykorzystywany był dawniej do nakrywania łóżka. Produkowany jest najczęściej z naturalnych materiałów, takich jak: wełna owcza, wełna z alpaki, wełna z merynosów, kaszmir czy bawełna. Są to tkaniny drogie, ale charakteryzują się tym, że utrzymują ciepło i pochłaniają wilgoć. Pledy, wykonane z materiałów pochodzenia zwierzęcego, pokryte są lanoliną, która zabezpiecza przed bakteriami i roztoczami. Jeszcze do niedawna pled musiał być wyposażony we frędzle i to głównie odróżniało go od koca. Obecnie jednak na rynku dostępne są pledy, wykończone zwykłym obszyciem.

Koc – zastosowanie

Koce.Info - Wszystko o Kocach i Pledach
Koc, jeden z najbardziej popularnych dodatków w aranżacji mieszkania, to właściwie cieńsza wersja pledu.

Koc, jeden z najbardziej popularnych dodatków w aranżacji mieszkania, to właściwie cieńsza wersja pledu. Ten wyrób tekstylny używany jest do ogrzania się w zimne wieczory lub jako kołdra latem, ale także do ochrony łóżka lub kanapy przed zabrudzeniami. Koc charakteryzuje się miękkością w dotyku i jest przyjazny dla skóry. Może być wykonany z mikrofibry lub z miękkiego polaru, a te tkaniny postrzegane są w krawiectwie, jako tanie. Pomimo tego, iż koce ze sztucznych tkanin są łatwe w czyszczeniu, można się pod nimi spocić, często się elektryzują i ulegają zmechaceniu. Do produkcji koców używa się również wełny i kaszmiru, których główną zaletą jest to, że się nie gniotą, a dodatkowo wykazują zbawiennie działanie na sen.

Narzuta

Narzuta, nazywana inaczej kapą, pełni w głównej mierze funkcję dekoracyjną. Powinna być wykonana z grubego materiału, podobnie jak pled. I to jest właściwie jedyne podobieństwo pomiędzy nimi. Dobrym wyborem są narzuty wełniane, które charakteryzują się niezwykłą trwałością, a do pokoju dziecięcego najlepiej zakupić miłą w dotyku, narzutę bawełnianą. Satynowe narzuty, z reguły, są śliskie i zimne w odczuciu, ale ich gładkość sprawia, że idealnie układają się na każdym meblu, służącym do wypoczynku.

Koc, pled i narzuta – czym kierować się podczas zakupów?

Dokonanie wyboru odpowiedniego pledu, koca czy narzuty ułatwi nam określenie przeznaczenia tych tekstyliów. Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, aby każdy z tych dodatków aranżacyjnych był łatwy do utrzymania w czystości. Istotnym jest fakt, czy koc, pled bądź narzutę można prać w pralce i jak długo każde z nich będzie schnąć. Jeśli koc lub pled ma zapewnić użytkownikowi wyłącznie komfort i ciepło, dobrze, jeśli będzie wykonany z grubego materiału. Powinien być również przyjemny w dotyku i delikatny dla skóry, szczególnie, jeśli w domu mieszkają alergicy. W sytuacji, gdy tekstylia mają pełnić

Napisz komentarz