Koce i wiedza

Koc – Jak wybrać i czym się kierować podczas zakupu

Dowiedz się na co zwrócić uwagę i jak wybrać idealny koc dla siebie.

Koc to dodatek, który niewątpliwie znajduje swoje zastosowanie w każdym domu. Służy nie tylko jako dekoracja wnętrza, ale jest także wybawieniem podczas chłodnych dni. Asortyment koców na rynku jest bardzo bogaty, a to niestety nie ułatwia wyboru. Na co zatem zwrócić uwagę i jak wybrać idealny koc dla siebie?

Rodzaj materiału

Materiał to najważniejsze kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze koca. To od tkaniny zależy komfort cieplny, ale również to jak bardzo koc będzie funkcjonalny i jak długo z nami pozostanie. Rodzaj materiału wpływa też na to, czy koc będzie się elektryzował. Popularne w ostatnich latach stały się koce bawełniane, ponieważ są wytrzymałe i odporne na rozciąganie. Są delikatne i przyjemne w dotyku, a dodatkowo zachowują odpowiedni przepływ powietrza. Będą stanowić doskonałe rozwiązanie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Spośród wielu ofert koców w sklepach internetowych warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu Koceo.pl, który jest jednym z najpopularniejszych tego typu sklepów w Polsce.

Grube, wełniane koce to najcieplejsze modele na rynku które mogą również pełnić funkcję dekoracyjnej narzuty. Oprócz ciepła zapewniają jednocześnie pochłanianie wilgoci. Jeśli chodzi o koce polarowe, to trzeba być bardzo ostrożnym podczas zakupów. Tańsze modele mogą nie przepuszczać powietrza, ale też szybko się mechacą i zniekształcają po kilku praniach. Luksusowe koce kaszmirowe, z kolei, są niebywale miękkie i jedwabiste, ale nie każdy może sobie na nie pozwolić, ze względu na ich wysoką cenę.

Gramatura i wielkość koca

Koc – Jak wybrać. Fot. Red-Lychee_PL
Na zdjęciu koce marki Red Lychee, obecnie najpopularniejszej marki wśród koców i pledów wysokiej jakości. (fot. Red-Lychee.pl)

Gramatura koca będzie warunkować to, jak bardzo ochroni on nas przed zimnem. Im wyższa gramatura koca, tym jest on gęściej utkany, bardziej mięsisty i cięższy. Jednak nie każdy lubi odpoczywać pod ciężkim kocem. Niektóre osoby może on przytłaczać, a inne będą się pod nim czuły o wiele bezpieczniej. Cieńsze koce często służą jako narzuty. Grubość koca jest istotną kwestią, jeśli ma on posłużyć podczas pikniku. Im grubszy koc, tym mniej nierówności będziemy odczuwać, ale niestety będzie on trudniejszy w transporcie, szczególnie, jeśli jest przenoszony ręcznie.

Koce są dostępne w sprzedaży w wielu rozmiarach. Biorąc pod uwagę wielkość koca, największą popularnością cieszą się te o wymiarach od 130 do 170×200 centymetrów. Pod takim kocem ogrzeje się zarówno jedno osoba, jak i para. Mniejsze rozmiary koców dedykowane są dla osób, które przywykły do spania pod własnym, oddzielnym przykryciem.

Jeśli koc ma posłużyć również jako narzuta na łóżko lub kanapę, najlepszym wyborem będzie model o wymiarach boku około 200 cm. Dla niemowląt standardowym rozmiarem jest koc 80×80 cm, dla starszych dzieci idealne będą koce o wymiarach 100×135 lub 100×150 cm.

Wykończenie koca

Wykończenie koca nie stanowi jedynie waloru estetycznego. Odpowiednie obszycie jest gwarancją tego, że koc nie będzie się pruł i strzępił na swoich krawędziach. Na rynku dostępne są koce z następującym wykończeniem:

  • koce z gładkimi brzegami,
  • koce wykończone ozdobną taśmą,
  • koce z pomponami,
  • koce syrenki,
  • koce z rękawami,
  • koce z frędzlami.

Wykończenie koca dobierane jest zgodnie z indywidualnymi preferencjami, jednak zawsze musi być ono wykonane starannie.

Koc wkomponowany we wnętrze

Koc – Jak wybrać. Fot. Koceo_PL
Koc Compliments z limitowanej kolekcji Koceo.pl – najbardziej znanego sklepu internetowego oferującego koce i pledy. (Fot. Koceo.pl)

Gama kolorystyczna koców, dostępnych w sprzedaży, nie zna granic. Wybór koloru i wzoru koca musi być podyktowany stylem wnętrza i idealnie się w nie wkomponować. Dobrze dobrany koc nie tylko otula, ale również pięknie wygląda. Jeżeli koc ma być dodatkiem dekoracyjnym w pomieszczeniu, warto dopasować go do aranżacji. Może być delikatnym uzupełnieniem całości wystroju lub, dzięki odważnemu kolorowi, dodać wnętrzu oryginalnego charakteru. Przykładowo w przytulnej aranżacji wnętrza świetnie sprawdzają się grube, pluszowe koce. Z kolei w pomieszczeniu, urządzonym w stylu skandynawskim, pasować będą koce o geometrycznym wzornictwie lub z motywami regionalnymi.

O czym warto jeszcze pamiętać, kupując koc?

Aby koc wytrzymał jak najdłużej, trzeba odpowiednio o niego zadbać. Koce powinny być prane ręcznie lub w pralce na specjalnym do tego przeznaczonym programie. Do prania koca należy stosować płyn piorący, a nie tradycyjny proszek, ponieważ dzięki temu jego włókna przetrwają dłużej. Koce pod wpływem wody lubią się odkształcać i mechacić, dlatego powinny być prane w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Koca nie można prasować, ani wybielać. Ponadto nie może być suszony w pralko-suszarce.

Koce warto regularnie wietrzyć, a podczas prania dodawać odpowiedniego płynu do płukania. Plamy z koców powinny być szybko usuwane za pomocą wody i mydła, ostatecznością jest użycie odplamiacza. Koce powinny być przechowywane w szafie, najlepiej w przewiewnym worku lub w starej poszewce na poduszkę. Można je również trzymać w specjalnych workach próżniowych, które skutecznie chronią koce przed molami.

Gdzie najlepiej kupić koc?

Przed zakupem koca warto się zastanowić, którą ofertę wybrać. Dobrym rozwiązaniem jest zakup wyrobów od sprawdzonych producentów. Tylko taka opcja gwarantuje, że koce produkowane są z wyselekcjonowanych materiałów i posiadają odpowiednie certyfikaty jakości. Wysoka jakość koca przekłada się także na jego trwałość i odporność na uszkodzenia. Spośród wielu ofert koców w sklepach internetowych warto zwrócić uwagę na produkty sklepu Koceo.pl, który jest jednym z najpopularniejszych tego typu sklepów w Polsce. Koceo oferuje najlepsze, stylowe koce wełniane, bawełniane czy akrylowe, które nadadzą wnętrzu odpowiedni klimat. Koce z asortymentu sklepu Koceo.pl powstają z wykorzystaniem sprawdzonych technik produkcji oraz z niezwykłą dbałością o szczegóły.

Napisz komentarz