Pielęgnacja

Pielęgnacja koców – jak czyścić koce w zależności od ich materiałów

Dowiedz się, jak czyścić koce w zależności od materiałów z jakich są wykonane.

Każdy chłodny wieczór staje się o wiele milszy, gdy możemy opatulić się swoim ulubionym, miękkim kocem. O ten wyjątkowy niezbędnik relaksacyjnych wieczorów należy jednak dbać ze szczególną troską. Jak czyścić koc, aby nie stracił on swojej formy i właściwości?

Kluczowa kwestia – materiał koca

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak prać koc, aby nie stracił on swoich wyjątkowych właściwości. Szczerze mówiąc, koce i pledy są jednym z najtrudniejszych elementów, które poddajemy praniu. Ich problematyczność polega na tym, że koce wykonane są z różnego rodzaju materiałów i tkanin, a co za tym idzie, każdy z nich wymaga innej pielęgnacji. Kluczową kwestią jest zatem materiał, z którego wykonany jest koc. Zupełnie inaczej będziemy odświeżać koc wełniany, a inaczej kaszmirowy. O samej konieczności ich odświeżania chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Jak czyścić koce wełniane

Pielęgnacja koców – jak czyścić koce w zależności od ich materiałów. Koce.Info
Jak prać koc wełniany? – jak najkrócej. Niemniej jednak producenci wełnianych koców zalecają unikanie kontaktu koców z wodą.

Wełna jest jedną z tych tkanin, które najlepiej jest prać ręcznie. Oczywiście wiążę się to z wieloma niedogodnościami. Niemniej jednak jeśli zależy nam na zachowaniu struktury wełnianej tkaniny, powinniśmy na jej pielęgnację poświęcić trochę czasu.

Jak prać koc wełniany? Odpowiedź jest prosta – jak najkrócej. Przyjęło się przekonanie, że wełnę bezpiecznie jest moczyć przez nie więcej niż 10 minut z użyciem łagodnych detergentów. Po tym czasie można włożyć wełniany koc do pralki i poddać go delikatnemu odwirowywaniu. Niemniej jednak wielu producentów wełnianych koców zaleca czyszczenie chemiczne i unikanie kontaktu z wodą.

Jak czyścić koce bawełniane

Bawełna jest materiałem, którego chętnie używamy dla naszych najmłodszych. Jest to delikatna i hipoalergiczna tkanina, która zapewnia komfort delikatnej skórze. Trzeba jednak o nią odpowiednio zadbać, aby w pełni mogła zachować swoją strukturę.

Podobnie jak w przypadku wełny, wiele osób poleca ręczne pranie koców bawełnianych. Pozwoli to zachować kontrolę nad strukturą koca i zapobiegnie utracie jego właściwości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby bawełniane pledy poddać praniu w pralce, jeśli dysponuje ona odpowiednim programem. Konieczne jest jednak użycie delikatnych, nieinwazyjnych detergentów.

Jak czyścić koce polarowe

Pielęgnacja koców – jak czyścić koce w zależności od ich materiałów. Koce.Info
Jeśli zależy nam wyłącznie na odświeżeniu koca polarowego, wystarczy, że włożymy go do pralki, używając delikatnego detergentu

Polar jest delikatną i przyjemną tkaniną, którą z powodzeniem można czyścić w pralce. Jeśli na kocu polarowym pojawiły się miejscowe plamy, poleca się ich czyszczenie za pomocą płynu do naczyń.

Jeśli jednak zależy nam wyłącznie na odświeżeniu koca polarowego, wystarczy, że włożymy go do pralki, używając do jego czyszczenia delikatnego detergentu. Powszechnie uważa się, że wszelkiego rodzaju wybielacze czy płyny zmiękczające w połączeniu z kocami polarowymi, mogą przynieść skutek zupełnie odwrotny do oczekiwanego. Dlatego też używanie tego typu detergentów nie będzie dobrym pomysłem w przypadku koców polarowych.

Jak czyścić koce poliestrowe

Poliester jest włóknem syntetycznym wykonanym z ropy naftowej i węgla. Choć efekt końcowy produkcji poliestru jest wyjątkowo przyjemny w użytkowaniu, to materiały wykonane z tego surowca wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Podobnie jak w przypadku koców polarowych, poliester nie wymaga prania ręcznego. Kwestią kluczową do zachowania jego właściwości jest jednak użycie odpowiednich detergentów i zastosowanie odpowiedniej temperatury wody. Osoby, które zastanawiają się, jak czyścić koc poliestrowy mogą zwyczajnie wrzucić go do pralki. Warunkiem jest jednak nieprzekraczanie temperatury sześćdziesięciu stopni Celsjusza.

Jak czyścić koce kaszmirowe

Pielęgnacja koców – jak czyścić koce w zależności od ich materiałów. Koce.Info
Przyjęło się stwierdzenie, że kaszmiru absolutnie pod żadnym pozorem nie należy prać w pralce.

Kaszmir jest wyjątkowo drogocennym i wymagającym materiałem. Każdy posiadacz koca wykonanego z kaszmiru z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że jest to tkanina, której pielęgnacja wymaga największej staranności.

Koce kaszmirowe to produkty zdecydowanie luksusowe, dlatego też ich pielęgnacji należy poświęci dużo czasu i zaangażowania. Przyjęło się stwierdzenie, że kaszmiru absolutnie pod żadnym pozorem nie należy prać w pralce. Jest to bowiem tkanina tak delikatna, że mechaniczne czyszczenie mogłoby poważnie naruszyć jej właściwości. Kaszmirowy koc z pewnością należy wyczyścić ręcznie. Jeśli jednak nie wiemy dokładnie jak to zrobić, być może dobrym pomysłem jest zostawienie go rękach profesjonalistów, którzy z dużą troską zajmą się naszą tkaniną.

Napisz komentarz