Pielęgnacja

Jak czyścić, suszyć i przechowywać koce wełniane

Dowiedz się, jak pielęgnować koce wykonane z wełny, aby nie utraciły swoich walorów użytkowych i estetycznych.

Dbanie o czystość wełnianego koca może być problematyczne, jeśli nie wiemy, jak odpowiednio go pielęgnować, by nie stracił on swoich właściwości i pięknego wyglądu. Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo czyścić koce wykonane z wełny, aby nie utraciły one swoich walorów użytkowych i estetycznych.

Co warto wiedzieć na temat wełny

Na początek warto podkreślić, że wełna jest bardzo trwałym materiałem, który jest dość odporny na zabrudzenia, dzięki czemu nie ma konieczności częstego jej prania. Wśród najważniejszych właściwości wełny wymienić należy przede wszystkim jej higroskopijność, absorpcję promieniowania UV, wysoką wytrzymałość na ścierania, a także pochłanianie potu oraz zatrzymywanie wilgoci pochodzącej z zewnątrz. Cechy te sprawiają, że dobrej jakości koc wełniany doskonale sprawdzi się nie tylko jako element dekoracyjny, ale również okrycie w czasie chłodów, zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Wietrzenie koca wełnianego

Koce.Info - Wietrzenie Koców Wełnianych
Koc należy regularnie wietrzyć na świeżym powietrzu.

Aby koc wełniany jak najdłużej zachował piękny wygląd, warto regularnie go wietrzyć na świeżym powietrzu. Przed rozwieszeniem go na sznurku koc należy dobrze strzepnąć, aby pozbyć się zanieczyszczeń i kurzu. Następnie rozkładamy go w miejscu, w którym jest bardzo dobry przepływ powietrza. W ten sposób włókna wełniane zostaną świetnie odświeżone.

Szczotkowanie koca wełnianego

Warto również wiedzieć, jak czyścić koc wełniany za pomocą szczotki. Zabieg ten doskonale wpływa na kondycję włókien – wygładza je, pozwala usunąć z powierzchni koca różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz plamy, przywracając mu piękny wygląd. Szczotkowanie możemy wykonać za pomocą zwykłej szczotki z miękkim włosiem. W tym celu rozkładamy koc płasko na twardej powierzchni, a następnie szczotkujemy delikatnie wzdłuż włókien.

Usuwanie płynnych plam

Mokre plamy warto natychmiast usuwać z wełny, gdyż mimo swych właściwości zatrzymywania wody z zewnątrz, po pewnym czasie płyn zacznie wnikać w głąb włókien. Do usunięcia takiej plamy używamy ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu, najlepiej takiego, który przeznaczony jest właśnie do wełny. Miejsce z plamą namaczamy w płynie, a następnie płuczemy i delikatnie osuszamy. Plamy nie pocieramy ani nie szczotkujemy, aby nie zniszczyć włókien.

Czyszczenie mocnych zabrudzeń

Pranie i suszenie koców Wełnianych - Koce.Info
Do usuwania mocnych zabrudzeń używamy wyłącznie detergentów do wełny.

Może się zdarzyć, że nasz koc zostanie zabrudzony, a plama nie będzie chciała zejść nawet po namoczeniu. W takiej sytuacjami konieczne będzie wykonanie prania w pralce automatycznej, jednak zanim to zrobimy, należy sprawdzić instrukcje producenta dotyczące pielęgnacji koca. Jeśli możemy go wyprać w pralce, wybierzmy delikatny program dedykowany wełnie, który zakłada użycie zimnej wody oraz pranie na wolnych obrotach bez wirowania. Do usuwania mocnych zabrudzeń używamy wyłącznie detergentów do wełny.

Jak suszyć koc wełniany

Ważnym elementem pielęgnacji wełnianego koca jest sposób jego suszenia. Czynność tę wykonujemy poprzez rozłożenie koca na płasko, w poziomie, najlepiej na suszarce, aby zapewnić włóknom dostęp powietrza. Koca nigdy nie suszymy na słońcu, gdyż promienie słoneczne mogą zniszczyć włókna i spowodować ich wyblaknięcie. Wełnianego koca nie należy suszyć w suszarce automatycznej, gdyż w ten sposób straci on swoją miękkość oraz kształt.

Przechowywanie koca wełnianego

Koc wełniany należy przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu pozbawionym wilgoci. Warto także zabezpieczyć go przed szkodnikami, umieszczając przy nim drewna cedrowego, który działa odstraszająco na owady.

Aby koc wełniany na długo zachował swoje właściwości oraz piękny wygląd, niezwykle istotna jest kompleksowa pielęgnacja, która obejmuje nie tylko usuwanie zanieczyszczeń, ale również zapobieganie ich powstawaniu. Odpowiednie czyszczenie, używanie dedykowanych wełnie detergentów, suszenie i przechowywanie sprawi, że dobrej jakości koc wełniany będzie nam służył latami.

Napisz komentarz