Koce i wiedza

Koc za ponad 25 000zł – Poznaj koc z wikunii

W Europie za jeden motek wełny z Wikunii, o wadze 25 g, trzeba zapłacić 250 euro, a za 1 kg wełny - nawet 1000 euro.

Wikunia to rodzaj wełny wielbłądziej, pochodzącej od wikunii andyjskiej (gatunek alpaki) lub wielbłąda jednogarbnego. Zwierzęta te żyją dziko w Ameryce Południowej. Najczęściej hodowane są w Peru, Chile i Ekwadorze, niedaleko od And, na wysokości 4000 m n.p.m. Zgodnie ze zwyczajem, stadami tych zwierząt opiekują się kobiety. W proces strzyżenia wikunii angażują się lokalne społeczności.

Wełna z wikunii

Surowiec ten uważany jest za najlepszy, a zarazem najdroższy rodzaj wełny na świecie. Włosie wikunii, przodków alpak hodowlanych, jest wyjątkowo delikatne. Jego średnica wynosi 11-16 mikronów, a barwa jest zazwyczaj beżowa lub cynamonowa. Wełna wikunii jest lekka i miękka, ale potrafi zapewnić wyjątkowe ciepło. Włóczki z wikunii są piękne, ale jednocześnie niebywale drogie. Do strzyżenia dochodzi tylko raz na dwa lata, a cały proces znajduje się po ścisłą kontrolą państwa. Na naszym kontynencie za jeden motek takiej wełny, o wadze 25 g, trzeba zapłacić 250 euro, a za 1 kg wełny – nawet 1000 euro.

Koc z wikunii – najdroższy koc na świecie

Koc za ponad 25 000zł – Poznaj koc z wikunii - KoceInfo
Szacuje się, że koc z wikunii jest nawet sześciokrotnie cieplejszy od koca, wyprodukowanego z wełny owczej. (Fot.: wsj.net)

Koc wełniany z wikunii to wyrób luksusowy. Najczęściej produkowane są jako serie limitowane, a to oznacza, że do sprzedaży trafia niewielka ilość. Wysoko cenione są również narzuty oraz inne dodatki z tego surowca. Szacuje się, że koc z wikunii jest nawet sześciokrotnie cieplejszy od koca, wyprodukowanego z wełny owczej.

Alpaca Collections

Alpaca Collections, jak sama nazwa wskazuje, to sklep, sprzedający wyroby z wełny alpak. Firma działa w San Diego, w stanie Kalifornia i nieustannie się rozwija. Na terenie Ameryki Północnej jest dystrybutorem marki Kuna, najbardziej znanego producenta wyrobów z wełny alpaki. Alpaca Collections stawia sobie za cel rozpowszechnianie produktów najlepszych i najbardziej ekskluzywnych marek modowych z Ameryki Południowej, bazujących na wełnie z alpak. Ubrania oraz dodatki w asortymencie sklepu produkowane są z najwyższej jakości wełny, wiodących światowych producentów. Jakość tych produktów jest gwarantowana. Firma w głównej mierze kładzie nacisk na działalność, nakierunkowaną na ochronę i ulepszanie gatunków alpak. Asortyment sklepu stanowi połączenie doświadczenia w produkcji odzieży i dodatków, nowoczesnej technologii oraz szacunku do naturalnych surowców.

Oferta koców z wikunii w sklepie Alpaca Collections

Koc za ponad 25 000zł – Poznaj koc z wikunii - KoceInfo
Koce z wikunii posiadają niemal jedwabistą konsystencję, a jednocześnie są hipoalergiczne i wodoodporne. Fot.: (Pascuali.de)

Koce z wełny z wikunii to jakość nie do podrobienia. Ze względu na swoje właściwości wełna, pozyskiwana z tego gatunku alpak, znalazła swoje zastosowanie również w tekstyliach dla domu. Koce z wikunii posiadają niemal jedwabistą konsystencję, a jednocześnie są hipoalergiczne i wodoodporne. Kolekcja koców z wikunii w Alpaca Collections to produkty zarówno w jednolitych kolorach (można je poddawać farbowaniu), jak i koce o ciekawym wzornictwie – w kratę lub w pasy. Sklep dba o najlepszą jakość swoich produktów, a to przekłada się na ich wysoką cenę. Produkty z wikunii są piękne, a jednocześnie funkcjonalne. Ich najważniejszą zaletą jest to, że zapewniają wyjątkowy komfort cieplny. Trwałość włókna z alpak gwarantuje, że koce z wikunii pozostaną z użytkownikiem przez wiele lat.

12 komentarzy

 1. I właśnie dlatego zawsze kupuje poliester. I nie mam dylematów, jak Wy tu….. Buhahahahaha

 2. Widzę, że tu sami dżentelmeni na tym forum. A ja tak serio chciałam zapytać – dostanę w Polsce taki koc? W internecie nie ma, a gdzieś stacjonarnie?

  • Z takim może być problem, pewnie na zamówienie, jakaś firma Ci sprowadzi. Coś co będzie zbliżone jakościowo to koce z młodych alpak, z tzw 100% Baby Alpaca Wool. Myślę, że gdyby leżały obok siebie, to pewnie nie wyczulibyśmy różnicy. No i Koce 100% Baby Alpaca Wool kosztują nie kilkadziesiąt tysięcy, a trochę ponad tysiąc złotych.

    • Najważniejsze jest, żeby był w 100% z Baby Alpaca. W przeciwnym wypadku to profanacja. Każda domieszka, nawet naturalnej, ale innej wełny powoduje, że ten koc traci te właściwości, które ta wełna z młodych alpak oferuje. Taki koc traci wówczas swoje walory – miękkość, charakterystyczny połysk, aksamitny dotyk. Nie mówiąc już o jakiejkolwiek domieszce poliestru, nylonu, czy akrylu. Dodanie tego do Baby Alpaca to absolutna profanacja.

  • Bezkonkurencyjnie jak dla mnie to koc z alpaki Red Lychee. Jest utkany w 100% z Baby Alpaca (młodych alpak), więc ma wszystkie właściwości, jakie daje wełna z alpak. Do tego koc jest zapakowany w ręcznie robione drewniane pudełko z świetnym wnętrzem. U mnie pudełko jest na półce w salonie i jest samo w sobie ozdobą, Trzymam w nim różne szpargały, Naprawdę TOP produkt.

 3. Ludzie gdzieś tam w Peru, Chile i Ekwadorze, wysoko w Andach zabijają się, żeby ogolić jedną chudą owieczkę i utkać z niej kocyk, a Wy tu się zastanawiacie czy pierdnąć sobie w ten kocyk czy obok niego. Weźcie się puknijcie w głowy.

Napisz komentarz