Koce i wiedza

Gruby koc, czyli kiedy grubość ma znaczenie

Wybór ciepłego koca nie powinien być podejmowany spontanicznie, lecz powinna to być przemyślana decyzja.

Na chłodne jesienne lub późno letnie wieczory najlepszy jest gruby koc. Wybór ciepłego koca nie jest jednak prostą sprawą i warto przed zakupem zapoznać się z kilkoma informacjami.

Pojęcie grubego koca

Dla każdego termin „gruby ciepły koc” będzie znaczył coś innego. To zależy od nawyków ludzi oraz poziomu zahartowania organizmu. Dla niektórych ludzi każdy koc będzie gruby i ciepły, ponieważ rzadko kiedy odczuwają uczucie zimna. Jednak spora grupa ludzi często marznie i potrzebuje naprawdę ciepłego koca. Takie osoby powinny wiedzieć, że grubość koca zależy od jego gramatury.

Gramatura koca

Wszystkie koce, niezależnie od grubości i wagi posiadają odpowiednią gramaturę. Im wyższa wartość gramatury koca tym będzie on cieplejszy. Gramatura wpływa również na grubość i mięsistość koca oraz na jego wagę.

Gruby koc, czyli kiedy grubość ma znaczenie. Koce.Info
Koce są wykonane w całości z jednego materiału. Od typu materiału zależy czy koc będzie ciepły i delikatny. (Fot.: Timothy Eberly on Unsplash)

Gramatura to pojęcie określające masę tkaniny wyrażoną w gramach przypadającą na jeden metr kwadratowy materiału. Jednostką gramatury jest  gram na metr kwadratowy (g/m²). Warto pamiętać, że gramatura nie mówi nic o jakości koca ani o typie materiału. Określa tylko ciężar (masę) jednego metra kwadratowego.

Materiały na grube koce

Koce zazwyczaj są wykonane w całości z jednego materiału. To właśnie od typu materiału zależy czy koc będzie ciepły i delikatny. Najczęściej koce są wytwarzane z takich materiałów jak:

Wełna – jest to surowiec z znany z tego, że daje ciepło, gdy jest zimno, a w gorące dni przepuszcza powietrze i pochłania wilgoć. Plusem wełny jest to, że jest odporna na zabrudzenia i nie ulega pognieceniu. Wadą koca z wełny są nieprzyjemne odczucia związane z użytkowaniem koca z ostrym włosiem. Aby zniwelować gryzienie można zdecydować się na koc wełniany z domieszką włókien poliamidowych lub akrylu. Koce z wełny Marino też są dobrym wyborem, ponieważ są one ciepłe oraz przyjemne dla skóry, dodatkowo nie powodują alergii.

Kaszmir – jest to materiał uznawany za luksusowy oraz posiada wiele pozytywnych cech. Doskonale utrzymuje ciepło oraz jest aksamitny. Zaletą jest niska masa koca kaszmirowego oraz lepsze aspekty cieplne niż wełna.

Bawełna – koce z tego materiału są dość ciepłe, delikatne oraz przyjemne w dotyku. Jako materiał naturalny dobrze przepuszcza powietrze oraz nie powoduje uczuleń. Koce bawełniane są zwykle przeznaczone dla dzieci, ponieważ są łatwe w utrzymaniu. Wadą jest ich znaczny ciężar oraz skłonność do gniecenia się.

Polar – najpopularniejszy materiał stosowany w produkcji koców. Koce z polaru są łatwe w utrzymaniu, ciepłe oraz przyjemne w dotyku. Polar świetnie izoluje ciepło, lecz nie jest przewiewny i nie pozwala na odparowanie wilgoci. Ogromnym minusem jest też syntetyczne pochodzenie polaru.

Wybór ciepłego koca nie powinien być podejmowany spontanicznie, lecz powinna to być przemyślana decyzja. Warto zastanowić się jakie wymagania stawiamy temu produktowi i zapoznać się z cechami koców z różnych materiałów. Ważną cechą wpływającą na masę koca jest jego gramatura. Na grubość koca wpływa też materiał, z którego został on wyprodukowany. Kupując gruby koc warto też zwrócić uwagę na rozmiar.

Napisz komentarz