Koce i wiedza

Koc 100% Baby Alpaca – co oznacza ta nazwa?

Koce 100% Baby Alpaca to produkty z naturalnej wełny, niebywale miękkie i lekkie.

Baby alpaca to najdelikatniejsze włókno, otrzymane z pierwszego strzyżenia szyi i karku kilkumiesięcznych alpak. Zaliczane jest do najdelikatniejszych i najbardziej luksusowych włókien naturalnych na świecie. Delikatnością porównywalne jest do kaszmiru, ale wyróżnia je to, że jest sześciokrotnie cieplejsze i jednocześnie trwalsze od wełny owczej.

Rodzaje wełny z alpaki

Oczywistym jest fakt, że włókna, otrzymane z alpaki, będą się różniły między sobą. Wełnę z alpaki rozróżnia się pod względem grubości oraz długości włókien. Klasyfikacja wełny z alpaki przedstawia się następująco:

  • Royal baby alpaca – jedna z najrzadszych i najdelikatniejszych wełen na świecie, wyroby z tego surowca można nosić na gołą skórę,
  • Baby alpaca – posiada podobne właściwości, co wersja royal, idealna do produkcji czapek, szalików, koców oraz ubrań dziecięcych,
  • Alpaca fine i superfine – pomimo zachowanej lekkości i miękkości może drapać, stosowana jest do produkcji okryć wierzchnich oraz jako wypełnienie kołder.

Koce wykonane tylko w 100% z Baby Alpaca posiadają wyjątkowe właściwości tej wełny. Każda domieszka (np. poliester, nylon, czy inna wełna) powoduje, że wełna z młodych alpak traci swoje właściwości.

Wełna baby alpaca – najlepsza jakość

Koc 100% Baby Alpaca
Wełna z młodych alpak nie uczula, ponieważ nie zawiera lanoliny. Dlatego też wyroby z niej wytwarzane będą przyjazne dla alergików, niemowląt i dzieci. Fot.: (Miguel Ibáñez)

Wełna baby alpaca występuje niezwykle rzadko, co odzwierciedla jej bardzo wysoka cena. Ten typ wełny przędzie się z runa, pochodzącego z boków i partii szyi jagniąt alpaki. O normie wełny typu „baby” decyduje grubość włókien, która jest wyrażana w mikrometrach. Włókna baby alpaca osiągają grubość poniżej 22 mikrometrów, a dla porównania włókna dorosłych alpak mają wartość powyżej 32 mikrometrów. Wełna z młodych alpak nie uczula, ponieważ nie zawiera lanoliny. Dlatego też wyroby z niej wytwarzane będą przyjazne dla alergików, niemowląt i dzieci. Wełna baby alpaca jest łatwa do utrzymania w czystości. Jej włókna są bardziej błyszczące, elastyczne i rozciągliwie w stosunku do tradycyjnej wełny owczej. Cechy charakteryzujące wełnę baby alpaca są wyjątkowe, uwzględniając, że dany produkt z niej wykonany nie ma innych domieszek (np. poliamidu, nylonu, bawełny, czy innego rodzaju wełny). Wówczas dany produkt traci na wartości, a poniższe cechy mogą w takim produkcie w ogóle nie występować :

  • jedwabista w dotyku,
  • nie gryzie,
  • nie zawiera lanoliny – nadaje się dla alergików,
  • dopuszczona do użytkowania przez dzieci i niemowlęta,
  • niezwykle lekka, dzięki mikroskopijnym „poduszkom powietrznym”,
  • kilkukrotnie cieplejsza od wełny owczej,
  • przewiewna – produkty z niej wykonane mogą być użytkowane przez cały rok.

Koc 100% baby alpaca

Koce 100% baby alpaca to produkty z naturalnej wełny, niebywale miękkie i lekkie. Zapewniają odpowiednie ocieplenie, jednocześnie doskonale pochłaniając wilgoć. Koc z alpaki jest wodoodporny i redukuje nieprzyjemne zapachy. Tego typu koce będą idealnym rozwiązaniem w podróży, ponieważ po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Koc z baby alpaki, chociaż porównywalny w dotyku do kaszmiru, jest o wiele cieplejszy. W stosunku do tradycyjnych koców wełnianych, koc z baby alpaki jest gładki, a dzięki temu nie powoduje podrażnienia skóry i swędzenia.

Red Lychee Baby Alpaca
Reklama

Koc 100% baby alpaca – co wpływa na jego wysoką cenę?

Koc 100% Baby Alpaca
Ekskluzywności tej wełnie dodaje fakt, że Baby Alpaca pozyskiwana jest z pierwszego strzyżenia wyselekcjonowanych młodych alpak, a włókna są ręcznie segregowane. (Fot. Yuvy Dhaliah)

Kluczowy wpływ na cenę tego włókna mają jego nieprzeciętne właściwości, przede wszystkim delikatność i miękkość. Ekskluzywności tej wełnie dodaje fakt, że baby alpaca pozyskiwana jest z pierwszego strzyżenia wyselekcjonowanych młodych alpak, a włókna są ręcznie segregowane. Rocznie na świecie produkuje się tylko 6,5 tysiąca ton tego surowca, z czego 4,5 tysiąca pochodzi z Peru. Nie bez powodu wełna baby alpaca nazywana jest królewskim włosiem. W przeszłości włókna te były przeznaczone wyłącznie dla władcy Królestwa Inków. Wyróżnia ją aksamitny dotyk, który niewątpliwie robi wrażenie. Specjalne programy hodowlane nieustannie ulepszają jakość włókna, pozyskiwanego z alpak. Rzadkość i delikatność tego surowca pozwala mu zajmować miejsce w gronie najszlachetniejszych i najdroższych włókien naturalnych na świecie.

Koc z baby alpaki – dlaczego warto go wybrać?

Koc 100% baby alpaca posiada wiele zalet, a to czyni go doskonałą inwestycją na lata. Jego miękkość, hipoalergiczność i trwałość sprawia, że będzie idealnym dodatkiem do każdego domu. Pomimo tego, że baby alpaca jest uważana za luksusowe włókno, wciąż koce, produkowane z tego surowca, są tańsze niż kaszmir. Biorąc pod uwagę fakt, że koc z baby alpaki pozostanie z nami na długi czas, jest to godna polecenia propozycja. Ze względu na to, że koce z alpaki to produkty ciepłe, lśniące oraz uważane za wyroby luksusowe, warto je wybrać na prezent dla kogoś wyjątkowego. Koc 100% baby alpaca jest produktem całorocznym – idealnie sprawdzi się w czasie długich, zimowych wieczorów, ale również latem – w ogrodzie czy na tarasie. Ostatnim argumentem, przemawiającym za wyborem koca z baby alpaki, jest fakt, że są to wyroby przyjazne dla środowiska, powstają bowiem z naturalnych i odnawialnych surowców.

Napisz komentarz