Koce i wiedza

Oeko-Tex Standard 100 – Co oznacza ten certyfikat?

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 świadczy przede wszystkim o tym, jakiej jakości produkty kupujemy.

Oeko-Tex to międzynarodowe stowarzyszenie niemieckich instytutów Hohenstein oraz austriackiego Instytutu Ekologii, Technologii i Innowacji ÖTI, założone w 1992 roku, z siedzibą w Zurychu. Obecnie stowarzyszenie skupia 18 instytutów testowych i badawczych w Europie oraz w Japonii z biurami w ponad 70 krajach na całym świecie. Produkty, posiadające certyfikat Oeko Tex, zostały wykonane z zachowaniem czystości wyrobów włókienniczych i skórzanych na wszystkich etapach produkcji.

Czym jest certyfikat Oeko-Tex Standard 100?

Ten certyfikat gwarantuje bezpieczeństwo produktów tekstylnych oraz włókienniczych, które mogą mieć styczność ze skórą ludzką. Certyfikat jest udzielany przez organizację Oeko-Tex wszystkim wyrobom, które zostały poddane badaniom, sprawdzającym obecność 100 najbardziej niebezpiecznych substancji, zagrażających zdrowiu i życiu użytkowników. Przebadane i certyfikowane produkty nie zawierają w sobie:

 • barwników azowych,
 • formaldehydu (toksyczny dla organizmu ludzkiego konserwant),
 • pentachlorofenolu (toksyczny kancerogen),
 • wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (związków o właściwościach rakotwórczych),
 • organicznych związków cyny, używanych jako środki grzybobójcze,
 • ftalanów (zwiększających ryzyko zachorowania na astmę i alergię),
 • rakotwórczych kwasów perfluorooktanosulfonowych oraz kwasów perfluorooktanowych,
 • surfaktantów,
 • niklu (silny alergen),
 • ołowiu (toksyczny dla każdego narządu człowieka).

Analizie podlegają także zapachy obce w tkaninach oraz ich odporność na pot i ślinę.

Jak wygląda proces certyfikacji?

Oeko-Tex Standard 100 – Co oznacza ten certyfikat. Koce.Info
Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 przyznawany jest na okres 12 miesięcy. Po tym czasie produkt musi przejść kolejne badania. (Fot. Oeko-tex.com)

Aby produkt otrzymał certyfikat, jego producent musi dostarczyć próbkę wszystkich jego komponentów (guzików, zamków, nici, etykiet i nadruków) do analizy w jednym z laboratoriów Oeko-Tex. Pomyślne zakończenie badań pod kątem zgodności ze standardami Oeko-Tex skutkuje wydaniem deklaracji zgodności. Certyfikacja obejmuje również audyt przeprowadzany w zakładzie produkcyjnym przed lub po wydaniu certyfikatu. Audyty odbywają się co najmniej raz na 3 lata. Certyfikat przyznawany jest na okres 12 miesięcy. Po tym czasie produkt musi przejść kolejne badania. Kontrole są przeprowadzane w co najmniej 25% wszystkich zakładów produkcyjnych, z których wychodzą certyfikowane produkty. Obejmują niezapowiedziane wizyty i testy laboratoryjne próbek tych produktów ze sklepów.

Klasy produktów Oeko-Tex

Organizacja dzieli produkty na cztery klasy, które różnicują je pod względem ich kontaktu ze skórą człowieka. Klasa I wymaga najwyższych standardów, a do klasy IV stosowane są podstawowe wymagania. Klasy produktów obejmują:

 • klasa I – wyroby tekstylne dla niemowląt i dzieci w wieku do lat 3, których skóra jest najbardziej narażona na podrażnienia. W tej klasie znajduje się pościel dziecięca i niemowlęca, poduszki, poszewki oraz bielizna dziecięca. Do klasy I przywiązywana jest najwyższa waga,
 • klasa II – produkty, które mają częsty kontakt ze skórą, czyli koszulki, prześcieradła, skarpety i spodenki,
 • klasa III – kurtki, bezrękawniki, żakiety i okrycia wierzchnie, które mają niewielki kontakt ze skórą,
 • klasa IV – tekstylia, z którymi człowiek ma kontakt okazjonalny – firany i obrusy.

Co zapewnia certyfikat Oeko-Tex Standard 100?

Oeko-Tex Standard 100 – Co oznacza ten certyfikat. Koce.Info
Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 potwierdza, że produkty nim oznakowane wytwarzane są zgodnie z ekologią człowieka i sprzyjają jego dobremu samopoczuciu. (Fot. Oeko-tex.com)

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 świadczy przede wszystkim o tym, jakiej jakości produkty kupujemy. To wiodący na świecie znak bezpieczeństwa w przemyśle włókienniczym i najbardziej rozpoznawalny dla tekstyliów, badanych pod kątem zawartości szkodliwych substancji. Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 gwarantuje, że przebadany produkt jest wolny od szkodliwych substancji w takich stężeniach, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Ponadto certyfikat potwierdza, że produkty nim oznakowane wytwarzane są zgodnie z ekologią człowieka i sprzyjają jego dobremu samopoczuciu. Producent, wytwarzający produkty z tym certyfikatem, zyskuje większe zaufanie ze strony klientów. Warto również podkreślić, że kryteria badań dla tego certyfikatu są jednolite na całym świecie i aktualizowane przynajmniej raz w roku.

Napisz komentarz