Pielęgnacja

Jak wyprać koc z poliestru?

Koc z poliestru to popularny wśród użytkowników produkt. Sekretem jest to, jak zachować go w idealnym stanie, aby mógł nam służyć przez długie lata. Poliester jest materiałem syntetycznym, który często wykorzystuje się do produkcji odzieży oraz tekstyliów domowych. Poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, jak użytkować i prać koc z poliestru.

Koce z poliestru to popularne wśród użytkowników produkty.
  1. Przed pierwszym użyciem wypierz i wysusz koc polarowy. Poliester, ze względu na swoje właściwości, przyciąga inne włókna.
  2. Koce poliestrowe należy zawsze prać w niskiej temperaturze z niewielką ilością detergentu. Optymalna temperatura prania dla poliestru to 30-40℃ przy delikatnym cyklu. Nadmiar środka piorącego niekoniecznie zwiększa czystość koca. Resztki proszku mogą pozostać we włóknach tkaniny i sprawić, że koc nie będzie już tak miły w dotyku.
  3. Płukanie koców poliestrowych powinno odbywać się w niskiej temperaturze. Dozwolone jest wirowanie koca, maksymalnie 800 obrotów/minutę.
  4. Susz koc z poliestru z daleka od źródła ogrzewania, np. kaloryfera. Koce poliestrowe mogą być suszone automatycznie, jednak należy wybrać program dla tkanin syntetycznych. Wysoka temperatura suszarki może stopić końcówki włókien podczas procesu suszenia. Jeśli końcówki włókien poliestrowych ulegną zniszczeniu, koc stanie się twardy i nieprzyjemny w dotyku. Wysoka temperatura (w pralce lub suszarce) może również powodować zwijanie się i strzępienie krawędzi koców. Włókna poliestrowe pod wpływem zbyt wysokiej temperatury mogą się dodatkowo skurczyć.
  5. Koców poliestrowych nie wolno prasować. Sam ciężar żelazka, nawet nienagrzanego, może wpływać na puszystość koca, a podgrzane żelazko może stopić naturalnie miękkie włókna koca. Ponadto należy pamiętać, że poliester jest materiałem łatwopalnym.
  6. Wybielacz też nie jest przyjacielem koców poliestrowych. Wybielanie powoduje nie tylko odbarwienie koca, ale również ściera jego delikatną warstwę wierzchnią. Włókno poliestrowe jest naturalnie odporne na plamy, więc wystarczy odrobina mydła i wody lub delikatne pranie w celu ich usunięcia.
Koce z poliestru są naturalnie odporne na plamy, więc wystarczy odrobina mydła i wody lub delikatne pranie w celu ich usunięcia. (www.koceo.pl)

Napisz komentarz