Koce i wiedza

Woolmark – Certyfikat gwarantujący jakość

Woolmark to znak handlowy, przyznawany przez organizację IWS wełnianym tkaninom, dzianinom, przędzom dzianinowym, odzieży, dywanom i kocom.

Wszystkie certyfikaty i znaki towarowe gwarancyjne dają przedsiębiorcom możliwość oznaczania ich produktów certyfikowanym symbolem. Tego typu działanie ma na celu zapewnienie klientom informacji o posiadanych przez dany produkt określonych, a zarazem pożądanych cech, świadczących o jego bezpieczeństwie stosowania czy neutralności dla środowiska.

Czym jest znak Woolmark?

Woolmark to międzynarodowy znak handlowy, który jest przyznawany przez organizację International Wool Secretariat (IWS) wełnianym tkaninom, dzianinom, przędzom dzianinowym, odzieży, dywanom i kocom. Stowarzyszenie działa na rzecz promocji wełny, inicjując prace badawczo-naukowe, programy promocyjne, a także określa standardy jakościowe wyrobów wełnianych.

Certyfikat Woolmark jest wykorzystywany jako wyróżnienie wyrobów z czystej i żywej wełny. Zawartość niewełniana widocznych włókien nie może przekraczać 5%, a dodatkowo wyroby są testowane na odporność koloru. Jakość produktów ze znaczkiem Woolmark jest dokładnie sprawdzona przez Australian Wool Innovation.

Wełna Woolmark – historia znaku handlowego

Woolmark – Certyfikat Gwarantujący Jakość. Koce.Info
Woolmark to międzynarodowy znak handlowy, który jest przyznawany przez organizację International Wool Secretariat (IWS) wełnianym tkaninom, dzianinom, przędzom dzianinowym, odzieży, dywanom i kocom. (Fot. woolmark.com)

Certyfikat Woolmark może pochwalić się wieloletnią tradycją, która sięga lat trzydziestych XX wieku. Wówczas kilku światowych producentów wełny zdecydowało o promocji włókna i produktów z niego wykonanych na skalę międzynarodową. Nałożono opłatę 6 pensów na każdą belę tkaniny, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczone zostały na promocję i działania badawcze. Następnie, w 1937 roku powstał Międzynarodowy Sekretariat ds. Wiadomości i Badań nad Wołami, który został zastąpiony Międzynarodowym Sekretariatem Wełny (IWS). Założony został przez hodowców owiec z Australii, Nowej Zelandii oraz Afryki Południowej.

Po kilkunastu latach powstała Nagroda IWS, która szczególną wagę przykładała do doskonałości i innowacyjności w modzie, promując jednocześnie wełnę. W trakcie trwania II Wojny Światowej na rynku pojawiły się nowe włókna syntetyczne – nylon, poliester i akryl. Wtedy właśnie dyrektor IWS postanowił opracować unikalną etykietę, która miała świadczyć o zawartości wełny w produktach. Logo Woolmark zostało stworzone w 1964 roku i od tamtego momentu stało się wyznacznikiem jakości wełnianych produktów.

Woolmark wełna – kto może otrzymać certyfikat?

Prawo do oznaczania swoich wyrobów certyfikatem Woolmark mają producenci, którzy posiadają odpowiednią licencję, a ich wyroby spełniają standardy jakościowe, ustanowione przez Woolmark Company. Znak w postaci motka widoczny jest na metkach produktów o wysokich standardach. W Polsce Woolmark współpracuje z Polską Izbą Odzieżowo-Tekstylną i krajowym Biurem Woolmark. Producenci wyrobów wełnianych mogą starać się o uzyskanie następujących kategorii znaków towarowych:

  • WOOLMARK – produkty wykonane ze stuprocentowej żywej wełny,
  • WOOLMARK BLEND – wyroby wyprodukowane z mieszanki, która zawiera przynamniej 50% wełny,
  • WOOL BLEND – produkty, powstałe z mieszanki wełnianej o zawartości 30-50% wełny.

Czy certyfikat Woolmark jest w obecnych czasach wystarczający?

Woolmark – Certyfikat Gwarantujący Jakość. Koce.Info
Zdarzają się sytuacje, w których sam znak Woolmark nie wystarczy, aby mieć pewność, że zakupiona została tkanina o najwyższej jakości. (fot. Wool.com)

Niestety nie. Zdarzają się sytuacje, w których sam znak Woolmark nie wystarczy, aby mieć pewność, że zakupiona została tkanina o najwyższej jakości. Produkcja wełny otwiera pole dla wielu nadużyć, co spowodowane jest przede wszystkim ogromnym zapotrzebowaniem na ten surowiec. Koszty hodowli zwierząt na wełnę są wysokie, a producenci chcą je zminimalizować, zachowując jednocześnie zyski. Wciąż mamy do czynienia z przypadkami, w których owce hodowane są w nieodpowiednich warunkach – żyją w zamkniętych pomieszczeniach i nie są w ogóle wyprowadzane na zewnątrz.

Badania pokazują, że obecnie około 1% wełny powstaje w taki właśnie sposób. To samo dotyczy uzyskiwania runa od zwierząt. Niejednokrotnie są one traktowane niehumanitarnie w trakcie strzyżenia. Tylko i wyłącznie produkcja wełny ekologicznej odbywa się z zachowaniem restrykcyjnych zasad. Taki sposób pozyskiwania wełny jest gwarancją tego, że pochodzi ona od owiec, wypasanych na naturalnych pastwiskach i żyjących w odpowiednich warunkach.

Napisz komentarz