Pielęgnacja

Jak wyprać koc z wełny?

Aby dowiedzieć się, jak prać wełniany koc, najpierw warto sprawdzić zalecenia producenta, znajdujące się na metce. Producenci podają instrukcję czyszczenia koca, aby zapewnić mu maksymalną trwałość. Czyszczenie wełnianego koca wymaga od użytkownika nieco ostrożności.

Aby dowiedzieć się, jak prać koc z wełny, najpierw warto sprawdzić zalecenia producenta, znajdujące się na metce.

Czym jest wełna?

Wełna to naturalna sierść zwierząt, takich jak owce, wielbłądy, alpaki, króliki angorskie czy kozy kaszmirskie. Włókno wełniane dobrze trzyma ciepło. Jest trwałe i posiada różne zastosowania. Największymi producentami wełny na świecie są Australia, USA, Chiny i Nowa Zelandia. Po strzyżeniu sierść zwierząt przechodzi wieloetapowy proces, zanim zostanie przekształcona w przędzę. Przędza wełniana służy do produkcji różnego rodzaju wyrobów, m. in. koców. Najlepsze koce wełniane dostępne są w sklepie internetowym Koceo.

Najlepsze koce z wełny dostępne są w sklepie internetowym Koceo.

Jak często prać koc z wełny?

Przy codziennym użytkowaniu wełniany koc powinno się prać co najmniej raz na trzy miesiące. Do prania należy użyć delikatnego detergentu bezpiecznego dla wełny. Podczas prania wełny nigdy nie wolno używać ciepłej lub gorącej wody ani suszarki do ubrań. Koce wełniane mogą być prane ręcznie lub w pralce za pośrednictwem specjalnego programu do wełny. Niewłaściwie czyszczona wełna może się kurczyć i filcować.

Przy codziennym użytkowaniu koc z wełny powinien być prany co najmniej raz na trzy miesiące. (fot. www.koceo.pl)

Zasady czyszczenia wełnianych koców

  1. Potrząśnij kocem. Zanim upierzesz wełniany koc, potrząśnij nim i powieś w dobrze wentylowanym miejscu. Ten zabieg pomoże w odzyskaniu świeżości i być może pozwoli uniknąć prania.
  2. Wyszczotkuj koc. Połóż koc płasko na czystej powierzchni. Wyczesuj koc miękką szczotką, z każdym pociągnięciem w tym samym kierunku. To pozwoli usunąć zabrudzenia.
  3. Usuwaj plamy na bieżąco. Potraktuj plamy na wełnianym kocu zimną wodą i łagodnym detergentem, sodą lub roztworem octu. Namocz zabrudzony fragment koca i osusz go czystą szmatką. Plamy na wełnianych kocach utrwalają się, jeśli się ich natychmiast nie wyczyści.
  4. Pierz koc wełniany wyłącznie za pomocą cyklu prania dedykowanego wełnie.
  5. Wysusz koc na świeżym powietrzu.

Powieś koc na zewnątrz, aby mógł wyschnąć, ale nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Słońce może zniszczyć strukturę wełny. Unikaj również umieszczania wełnianego koca w suszarce, ponieważ podczas automatycznego suszenia może się skurczyć.

Napisz komentarz