Aktualności

Przyczyny podwyżek cen wyrobów wełnianych

Inflacja dotyka niemal wszystkie kraje na świecie, a mieszkańcy już prawie przywykli do regularnego wzrostu cen. Rynek bardzo się zmienił w ostatnich miesiącach z powodu opóźnień w dostawach związanych z COVID-19 i zwiększonych kosztów produkcji. Drożyzna jest widoczna nie tylko w przypadku artykułów spożywczych, ale dotyczy również tkanin. Ceny wełny jako surowca stale rosną.

Ceny wyrobów wełnianych stale rosną.

Wyroby wełniane – dlaczego drożeją?

Wełna to produkt o charakterze globalnym. Jest włóknem tekstylnym pozyskiwanym głównie z owiec. Najwięksi producenci wełny to: Australia, Nowa Zelandia, Chiny i Stany Zjednoczone. Na wzrost cen surowej wełny wpływa kilka czynników. Głównym powodem jest zwiększony popyt na ten surowiec przy niezmienionej wielkości podaży. Przyczyną mogą być także zmiany nawyków konsumenckich (przede wszystkim większe zapotrzebowanie na wyroby wełniane w obliczu kryzysu energetycznego), a do tego wzrost podatków i opłat. Podwyżki cen wełny są zauważalne podczas kupowania swetrów czy koców produkowanych z naturalnych materiałów. Oprócz tego za drogą wełnę odpowiadają wyższe ceny gazu, który jest niezbędny do ogrzewania magazynów i szwalni oraz energii elektrycznej, która umożliwia obsługę maszyn przędzalniczych. Ceny ropy naftowej też stale rosną, aby zaspokoić rosnący popyt ze strony konsumentów, powodując tym samym wzrost cen surowców włókienniczych.

Podwyżki cen wyrobów wełnianych są zauważalne podczas kupowania swetrów, szalików czy koców produkowanych z naturalnych materiałów.

Wyroby wełniane – popyt a podaż

Różnice pomiędzy poziomem podaży na wełnę a popytu można wyjaśnić właściwie jednym stwierdzeniem. Z biegiem lat podaż wełny właściwie nie uległa zmianie, a wręcz spadała, podczas gdy zapotrzebowanie na produkty z niej wytwarzane drastycznie wzrosło. Oprócz obaw konsumentów o problemy z ogrzewaniem, a co za tym idzie większego popytu na wyroby wełniane, do tego dochodzi fakt, że wielu producentów zaczęło wykorzystywać wełnę jako dodatek do swoich wyrobów (np. do odzieży lub obuwia sportowego). Niemożliwość zaspokojenia popytu na wełnę spowodowana jest również tym, że hodowcy zwierząt borykają się z suszą i nie są w stanie w tak krótkim czasie zwiększyć liczebności swoich stad.

Zmiana nawyków konsumenckich

W obliczu niepewności co do przyszłości wielu konsumentów zmienia swoje nawyki. Ludzie chcą zaopatrzyć się w produkty wełniane, które zapewnią im ciepło podczas mroźnych dni i problemów z ogrzaniem swoich domów. Wiele zmieniło się także w samym procesie produkcyjnym wełny. Zwycięża zrównoważony sposób produkcji tego surowca, który jednak przekłada się na gorsze wyniki. Użycie włókien wełnianych w produkcji wymaga czasu i pieniędzy. Jest to proces znacznie bardziej kosztowny niż w przypadku materiałów syntetycznych.

Ludzie chcą zaopatrzyć się w wyroby wełniane, które zapewnią im ciepło podczas mroźnych dni i problemów z ogrzaniem swoich domów.

Opłaty celne i podatki

Tekstylia są aktualnie objęte wysokimi opłatami celnymi. Wysokie cła przekładają się bezpośrednio na ceny produktów wełnianych. Niemożność zaspokojenia potrzeb konsumentów będzie zawsze powodować wzrost cen. Jeśli dodamy do tego coraz większe koszty transportu surowców z Nowej Zelandii, Ameryki Południowej czy Skandynawii, będziemy mieć pełny obraz rosnących cen wełny na rynku.

Napisz komentarz