Koce i wiedza

Koc wełniany – Oznaczenia na metkach pozwalające określić rodzaje wełny

Różne rodzaje koców wełnianych posiadają odmienne oznaczenia, przedstawiające krótką charakterystykę surowca, z którego powstał produkt.

Wełniane materiały, z których powstają koce, wytwarzane są z przędzy. Metki na kocach wełnianych prezentują podstawowe informacje od producenta, nie tylko na temat rozmiaru, zasad prania, ale również w kwestii składu materiału. Oznaczenia pozwalają określić rodzaje wełny, biorące udział w produkcji wyrobów wełnianych.

Koc wełniany – jak określić jakość wełny?

Pomijając rasy zwierząt, z których jest pozyskiwana wełna, istnieje kilka czynników, które decydują o jej jakości. Są to:

  • długość włókna,
  • wytrzymałość,
  • grubość w mikronach,
  • konsystencja włókien.

Najcenniejsze i najdelikatniejsze są włókna cięte po raz pierwszy. Bardzo często mieszane są z innymi rodzajami włókien, aby obniżyć koszt surowca albo nadać mu inne, pożądane właściwości. Włókna futra owiec i innych gatunków zwierząt, z których pozyskuje się wełnę, mogą mieć średnicę 10-50 mikronów i długość 3-12 cm. Różne gatunki zwierząt oraz warunki środowiska, w którym żyją, przekładają się na właściwości wełny. Na jakość runa wpływa również wiek osobników. Różne rodzaje koców wełnianych posiadają zatem odmienne oznaczenia, a każde z nich przedstawia krótką charakterystykę surowca, z którego powstał produkt.

Virgin wool i fleece wool

Oznaczenie „Virgin wool” tłumaczy się dosłownie jako „wełna dziewicza”. W rzeczywistości to określenie może odnosić się do dwóch różnych kwestii. Po pierwsze oznaczenie informuje, że wykorzystana do produkcji wełna pochodzi z pierwszego (dziewiczego) strzyżenia owiec lub młodych jagniąt. Drugie odniesienie sugeruje, że wełna w tym produkcie została zastosowana po raz pierwszy, nie była wcześniej przetwarzana ani tkana. Produkty, sygnowane 'Virgin wool”, zawierają w sobie wełnę wysokiej jakości.

„Fleece wool” to wełniana tkanina o miękkim włosiu, inaczej wełna filcowana. Jest nieoczyszczona i powstaje w rezultacie szczotkowania dzianiny wełnianej.

New wool i pure new wool

Woolmark – Certyfikat Gwarantujący Jakość. Koce.Info
„Pure new wool” jest w zasadzie synonimem „Virgin wool”. Takie oznaczenie na produkcie gwarantuje, że wełna pochodzi od żywych owiec. (Fot. woolmark.com)

Innymi słowy to czysta, żywa wełna. „Pure new wool” jest w zasadzie synonimem „Virgin wool”. Takie oznaczenie na produkcie gwarantuje, że wełna pochodzi od żywych owiec. Co więcej, została utkana po raz pierwszy. Produkty z tym znakiem zawierają włókna pierwszej jakości, posiadające najlepsze właściwości. Dodatkowo, jeśli produkt z tym oznaczeniem, jest jeszcze sygnowany znakiem Woolmark, posiada stuprocentowe potwierdzenie wysokiej jakości wełny.

Merino wool

Tak oznakowana jest wełna, pozyskiwana z merynosów. To niezwykle szlachetny surowiec, w dodatku delikatny i miękki. Wełna merino posiada cienkie włókna o średnicy 11-24 mikronów. Oznaczenie „Merino wool” bardzo często występuje na metkach w połączeniu z określeniem „fine” lub „superfine”, które symbolizują poziom jakości włókien. Włókna fine i superfine są najcieńsze i niegryzące. Jeśli wełna Merino gryzie, to znaczy, że powstała z grubych włókien.

Lambswool

To wełna, pochodząca ze strzyżenia kilkumiesięcznych jagniąt, które nie ukończyły jeszcze roku (osobniki mają zazwyczaj 6-7 miesięcy). Włókna tej wełny, ze względu na wiek jagniąt, są bardzo puszyste i delikatne. Ponadto wyróżnia je wyjątkowa gładkość, elastyczność, a dodatkowo wełna z jagniąt jest hipoalergiczna i odporna na roztocza.

Baby alpaca

To włókno pozyskiwane z młodych alpak, ale równie dobrze może pochodzić od starszych osobników lub innych gatunków zwierząt, z zachowaniem właściwości „Baby alpaca”. Sam dopisek „baby” zapewnia lepszą jakość i może być stosowany również w przypadku innych rodzajów wełny, np. „Baby cashmere” lub „Baby camelhair”.

Recycled wool

Koc wełniany - jak określić jakość wełny?
Wełna z recyklingu odzyskiwana jest z odpadów tekstylnych oraz wyrzuconej odzieży. (Fot.: image.freepik.com)

Oznaczenie „Recycled wool” sugeruje, że wełna została poddana ponownemu wykorzystaniu. To szczególnie ważne, jeśli surowce pozyskuje się w procesie, w którym biorą udział zwierzęta. Dzięki wełnie z recyklingu można otrzymać wysokiej jakości odzież, minimalizując jednocześnie ilość odpadów i energii zużytej do jej wyprodukowania. Wełna z recyklingu odzyskiwana jest z odpadów tekstylnych oraz wyrzuconej odzieży. Co ważne, wełna ta nie traci na wartości i jest w stanie zapewnić taki sam komfort cieplny, jak wełna dziewicza.

Reprocessed wool, czyli wełna regenerowana

Wełna powtórnie przetworzona (regenerowana) to surowiec, który powstał z nigdy nieużywanej na rynku wełny. Przykładem mogą wyć skrawki z szycia płaszczy, które można ponownie wykorzystać do produkcji wyrobów wełnianych. Wełna regenerowana jest bardzo często mieszana z wełną dziewiczą, aby uzyskać lepszą jakość wyrobów.

Superwash wool

Wełna superwash to przędza, którą można wyprać w pralce, poddawana specjalnej obróbce. Superwash to opatentowany proces, zapewniający, że łuski wełny nie połączą się i nie ulegnie ona sfilcowaniu. Taka wełna jest poddawana tzw. kąpieli kwasowej, usuwającej z niej łuski. Następnie wełna jest płukana, aby pozbyć się z niej chemikaliów. Czasami jest pokrywana żywicą lub polimerem, które stanowią powłokę ochronną i zabezpieczają przed filcowaniem. Należy jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura prania może uszkodzić powłokę superwash, dlatego wełnę powinno się prać „na zimno”, maksymalnie w temperaturze 45 stopniach Celsjusza.

Napisz komentarz